Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Consider two linear transformations y = T(x) and z = L(y), where T goes from R^m to R^p and L goes from R^p to R^n. Is the transformationz = L(T(x)) linear as w
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
An object with mass 60 kg moved in outer space. When it was at location < 13, -19, -3 > its speed was 3.5 m/s. A single constant force < 220, 320, -120
What are the operation sines that make this statement correct? 3_5_7_18_3=14
lara has a tin of peanuts cashews and pecans she will pick a second nut without looking. how many outcomes are there for her two picks?
Write a complete reaction of succinic acid and acetic anhydride
List all integers between -0.6 and 4.17 THANK U
which type of gas is filled in lays pack and why?
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
If 52 x equals 7800 y what does 1 x equal? What is the maths equation?